Пасиште: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 110 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Планина Караџица 08.jpg|мини|десно|300п|Коњи и овци на пасиште на планината [[Караџица]]]]
'''Пасиште''' е простор со бујна [[билка|билнарастителност]] вегетација каде се [[пасење|пасе]] [[копитар|копитен]] [[добиток]] како дел од [[фарма]] или [[чифлиг]]. Планинското пасиште се нарекува '''рудина'''<ref>{{ДРМЈ|рудина}}</ref>. Пред [[механизирано земјоделство|механизацијата на земјоделството]] пасиштето било главен извор на храна за [[добиток]]от и [[овца|овците]]. Тоа сѐ уште се употребува во голема мера, особено за [[природно живинарство]] и [[органско земјоделство]], бидејќи пасиштето дава многу подобри животни услови за животните. Напредокот на полето на [[раководена интензивна испаша|раководената интензивна испаша]] како и подобрувањата во технологијата на [[ограда|оградување]] довеле до обновен интерес во [[испаша]]та во 1990-тите.
 
Растенијата на едно пасиште можат да бидат [[треви]], [[зрнеста храна|зрна]] или мешавина. [[Луцерка]]та, [[детелина]]та и [[обичен граор|граор]]от како и [[пијанка (растение)|пијанката]], [[ливадарка]]та, [[ветрушка]]та и други билки, зависно од условите, од кои најважни се видот на [[почва]]та, минималната годишна [[температура]] и количеството на [[врнеж]]и.

Прегледник