Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Исправка според стандардно именување, replaced: Наполеонски војни → Наполеонови војни (2)
с (→‎top: Исправка според стандардно именување, replaced: Наполеонски војни → Наполеонови војни (2))
 
{{Infobox Military Conflict
|conflict=Руско-турска војна (1806–1812)
|partof=[[Руско-турски војни]] и [[НаполеонскиНаполеонови војни]]
|image=[[Податотека:Athosbattle.jpg|300px]]
|caption=
}}
{{Османлиско-руски војни}}
'''Руско-турската војна''' ([[1806]]—[[1812]]) се водела помеѓу [[Руската Империја]] и [[Османлиското Царство]]. Војната ја започнала Османлиското Царство, која сакала да ги заземе [[Молдавија]] и [[Влашка]]. Оваа војна е дел од т.н. [[НаполеонскиНаполеонови војни]]. Војната завршила со потпишување на [[Букурешки договор (1812)|договор]] во [[Букурешт]] на [[8 мај]] [[1812]] година, според кој, [[Бесарабија]] (источната половина од Молдавија) била припоена кон Руската Империја, реката Прут станала нова западна граница на Руската Империја. Исто така Русија се здобива со право на трговија по реката [[Дунав]].
 
== Позадина ==

Прегледник