Разлика помеѓу преработките на „Тајвански фазан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Средена предлошка за EOL, replaced: {{EOL| → {{ЕЖС|
с (Средена предлошка за EOL, replaced: {{EOL| → {{ЕЖС|)
==Заштита==
Тајванскиот фазан е малуброен поради ограниченото живеалиште и влошувањето на условите за живот, особено сечата на дрво. Дел од птиците се безбедни во заштитени подрачја, но други се намалуваат по бројност. Во минатото тајванскиот фазан се [[лов]]ел и затоа исчезнал во извесни подрачја во 60-те и 70-те години на XX век. Денес, се смета дека живеат вкупно 10.000 единки.<ref name=IUCN/>
[[File:Lophura swinhoii MHNT.ZOO.2010.11.9.23.jpg|thumb| ''Lophura swinhoii'']]
==Потекло на името==
Видот го [[научно име|научното име]] ''swinhoii'' во чест на британскиот природонаучник [[Роберт Свајно]] (1836-1877), кој прв го опишал во 1862 г.
== Надворешни врски ==
{{рв|Lophura swinhoii}}
* {{ЕЖС|915155}}
* {{EOL|915155|Тајвански фазан (''Lophura swinhoii'')}}
{{викивидови-ред|Lophura swinhoii|Тајвански фазан}}
 

Прегледник