Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Демографија: Сменето со македонски апостроф, replaced: К'нчов → К’нчов
с (ставена Категорија:Долно Косоврасти користејќи го HotCat)
с (→‎Демографија: Сменето со македонски апостроф, replaced: К'нчов → К’нчов)
== Демографија ==
[[Податотека:Dolno Kosovrasti-Debar-Makedonija.JPG|мини|десно|Поглед на селото Долно Косоврасти и реката Радика од Горно Косоврасти]]
Според статистиката на бугарскиот етнограф [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] ([[Македонија. Етнографија и статистика|„Македонија, етнографија и статистика“]]) од 1900 година, селото Долно Косоврасти имало 600 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":02">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_42.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.263.]</ref>
 
Според егзархискиот секретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Долно Косоврасти имало 216 [[Македонци]], под врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.184-185.</ref>

Прегледник