Видое Видичевски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
дополнување
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона)
(дополнување)
| birth_date = {{роден на|8|јануари|1931}}
| birth_place = {{знамеикона|Macedonia}} {{роден во|Охрид|Македонија}}
| death_date = {{починат на|12|декември|2020}}
| death_place = {{починат во|Охрид|Македонија}}
| occupation = [[Писател]]
| movement =
}}
'''Видое Видичевски''' — поет, раскажувач, романописец и драмски писател. Роден е на {{роден на|8|јануари|1931}} година во [[Охрид]]. Завршил Филозофски факултет во [[Скопје]]. Член на [[ДПМ]] од [[1959]] година.<ref>Маринела Јовановиќ, Нада Филева: „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002</ref>
 
==Биографија==
Завршил [[Филозофски факултет]] во [[Скопје]]<ref>Македонски писатели, ДПМ, Скопје, 2004.</ref>. Бил оснoвач и прв директор на Радио Охрид, директор на Домот на културата во Охрид, еден од основачите на „Охридско лето“ и негов раководител, како и покренувач на манифестацијата „Прличеви беседи“. Член на [[ДПМ]] од [[1959]] година.
За своето творештво e добитник на низа признанија, меѓу кои наградата на РТС на Струшките вечери на поезијата, наградата за најдобра книга меѓу два саема, Седмоноемвриската награда на Охрид, наградата на „Дијалог“ за најдобра поетска книга во 2009 година и на наградата „Книжевно жезло“, што Друштвото на писателите на Македонија ја доделува за поетски опус со високи естетски вредности.
 
== Библиографија ==
 
* „Сини питоми утрини“ (поезија, 1959);
* „Бреговите се немирни“ (драма, 1963)
 
* „Балада за орканата“ (драма, 1964)
* „Бреговите се немирни“ (драма, 1963);
* „Големата шума“ (роман, И дел, 1970)
 
* „Балада за орканата“ (драма, 1964);
 
* „Големата шума“ (роман, И дел, 1970);
 
* „Малиот одред“ (тв-серија од 10 епизоди, 1977)
 
* „Големата шума“ (роман, 2 дела, 1986)
 
* „Вечерен пејзаж од градот“ (поезија, 1986);
* „Таинствени води“ (роман за деца, 1990)
 
* „Заробеници на вечерните игри“ (раскази, 1993)
* „Таинствени води“ (роман за деца, 1990);
* „Времето на црвените рози“ (роман, 1994)
 
* „Песни за потопот“ (поезија, 2000)
* „Приказни„Заробеници зана Дамјана“вечерните игри“ (раскази за деца, 20001993);
 
* „Времето на црвените рози“ (роман, 1994);
 
* „Песни за потопот“ (поезија, 2000);
 
* „Приказни за Дамјана“ (раскази за деца, 2000).
 
 
== Награди ==
{{наводи}}
 
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{DEFAULTSORT:Видичевски, Видое}}
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Луѓе од Охрид]]
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Добитници на наградата „Книжевен жезол“]]

Прегледник