Разлика помеѓу преработките на „Општина Сарај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 12 бајти ,  пред 5 месеци
mk.wikipedia.org/wiki/Општина_Сарај
(mk.wikipedia.org/wiki/Општина_Сарај)
(mk.wikipedia.org/wiki/Општина_Сарај)
[[File:Ethnic groups of Saraj Municipality.svg|thumb|right|245px|Демографска карта на општина Сарај со селските атари.]]
 
'''Општина Сарај''' — [[општини во Македонија|општина]] во [[Град Скопје]], во северниот дел на [[Македонија]]. Моментален [[градоначалник]] е Беким Мурати.<ref>http://217.16.84.17/Results.aspx?RaceID=1&UnitID=66&IsPS=0&Turnout=0&LangID=1 Државна изборна комисија</ref> ЦентарГлавна наприградска општинатанаселба е [[Сарај (село)|истоименото село]]. Општината е проширена кога со новата територијална поделба на [[Република Македонија]] од [[2005]] година кон поранешната Општина Сарај е припоена и [[Општина Кондово]].
 
== Географиja ==
522

уредувања

Прегледник