Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 297 бајти ,  пред 10 месеци
 
===Мајката како тема во музиката===
* „Мама мора да умре ноќва“ ([[англиски]]: ''Momma's Gotta Die Tonight'') - песна од [[Убиец на полицајци|истоимениот музички албум]] на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Бади каунт]]“ (''Body Count'') од 1992 година.<ref>[https://www.discogs.com/Body-Count-Body-Count/release/713210 DISCOGS, Body Count (2) ‎– Body Count (пристапено на 14.8.2020)]</ref>
* „Мајка“ (англиски: ''Mother'') - композиција на англискиот гудачки квартет „[[Баланеску квартет|Баланеску]]“ (''Balanescu Quartet'') од 1994 година.<ref>[https://www.discogs.com/Balanescu-Quartet-Luminitza/master/92996 DISCOGS, Balanescu Quartet* ‎– Luminitza (пристапено на 17.6.2020)]</ref>
* „Збогум мајко“ - фолк песна на [[Никола Бадев]].<ref>''Антологија на македонската чалгија / Antology of Macedonian Chalgia'', Македон мјузик, МАКМ 00106, 2006.</ref>
* „Мама е тажна“ ([[англиски]]: ''Mamie is blue'') - песна на германската [[Рок музика|рок]]-група „[[Фауст (музичка група)|Фауст]]“.<ref>Two Classic Albums from Faust, Collectors' Choice Music, CCM-179-2, 2000.</ref>
* „Како мојата мајка“ ([[српски]]: ''Као моја мати'') - песна на српскиот [[Поп-музика|поп]]-пејач [[Здраво Чолиќ]].<ref>Zdravko Čolić, Sarajevo Koševo 2010 / Live, AZ PR Productions.</ref>
* „За илјада мајки“ ([[англиски]]: ''For A Thousand Mothers'') - песна на британската [[Рок музика|рок]]-група „[[Џетро тал]]“ (''Jethro Tull'') од 1969 година.<ref>[https://www.discogs.com/Jethro-Tull-Stand-Up/release/1209024 Discogs, Jethro Tull ‎– Stand Up (пристапено на 10.12.2020)]</ref>
* „Да ми пукниш, стара мајко“ - македонска народна песна.<ref>Ѓорѓи Доневски, ''Сокол ми лета високо''. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 176.</ref>
* „Аир да не сториш, мајко“ - македонска народна песна.<ref>''Засекогаш со нас - 22 незаборавни песни/Forever with us - 23 unforgettable songs'', CD 071, Мистер компани, 2003.</ref>

Прегледник