Разлика помеѓу преработките на „Оогенеза“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
с (Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Оогенеза''' е- процесотпроцес на создавање и созревање на [[ооцит]]ите (јајце клетките). Тој се одвива во [[овариум]]ите. На крајот од овој процес се добива зрела [[хаплоид]]на јајце клетка.
 
== Поврзано ==
Анонимен корисник

Прегледник