Разлика помеѓу преработките на „Круша (планина)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Исправка, replaced: Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија → Централна Македонија (Грција)|Централна Македон using AWB)
}}
 
'''Круша Планина''', или ''Круша'' (на [[грчки]]: Κρούσια όρη, Крусија ори или Δύσωρο, Дисоро) е ниска планина во [[Егејска Македонија]] .<ref>[http://www.airphotos.gr/photo/383.jpg]</ref> Планината е разположена во централниот дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минува границата меѓу општината [[Кукуш]] (на запад), општината [[Синтика (општина)|Синтика]] (на североисток) и општината [[Долна Џумаја]] на исток. Највисокиот врв на Круша со 1.179 м.
Планината е разположена во централниот дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минува границата меѓу општината [[Кукуш]] (на запад), општината [[Синтика (општина)|Синтика]] (на североисток) и општината [[Долна Џумаја]] на исток. Највисокиот врв на Круша со 1.179 м.
 
== Наводи ==

Прегледник