Разлика помеѓу преработките на „Хрвати“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: == Видете уште == → == Поврзано ==)
Хрватите се од [[Словени|словенско]] потекло. Има неколку теории во врска со хрватскиот етноним, кој ја поврзува денешната хрватска нација со старо иранските племиња, [[Готи]]те, [[Прабугари]]те, [[Хуни]]те и [[Словени]]те.
 
Хрватите се доселиле на [[Балканскиот Полуостров|Балканот]] во почетокот на [[7. век|VII век]] (пред 626. година), при владеењето на [[Ираклиј]] од својата прататковина наречена ''[[Бела Хрватска]]'' која се наоѓала меѓу ''[[Бела Србија]]'' и [[ФранкитеФранки]]те. Царот ги повикал за да ги исфрлат [[Авари]]те од [[Далмација (провинција)|Далмација]] за да се населат место нив. Од тогаш со сигурност може да зборуваме за нивната историја
 
Потеклото на називот и етноним ''Хрват'' не е тотално разјаснето, но се смета дека има корен од [[западнословенски јазици|западнословенскиот]] збор ''hrbat'' - брдо, што значело дека оние кои живеaт вo брдa т.н. ''брдјани'' кои биле во спротивност од Полјаците т.н. ''полјани'' кои живееле во поле односно во рамнина. Оваа теза добива на значење ако се зема предвид дека [[Бела Хрватска]] се наоѓала на просторот на денешна [[Полска]].

Прегледник