Браник (организација): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Brannik“)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Brannik_emblem.svg|мини|203x203пкс| Амблем на организацијата ''Браник''.]]
 
'''Браник''' (бугарски: Бранник) била бугарска [[Фашизам|профашистичка]] [[младинска организација]] за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]].<ref>Поппетров, Н. (2009). Социално наляво, нацинализмът – напред: програмни и организационни документи на български авторитаристки националистически формации. София: Изд. „Гутенберг“, стр. 805 – 848. {{ISBN|9789546170606}}.</ref> Организацијата „Браник“ е основана на иницијатива на тогашниот премиер проф. [[Богдан Филов]] на XXV Национален младински состанок на 29 декември 1940 година. Тој бил направен според нацистичката [[Хитлерова младина|младина Хитлер]]. Нејзиното мото беше: „''Борис, Бугарија, Господ!''“ На лентите што се носеле на униформите и на транспарентите, била напишана буквата „Б“. Организацијата била тесно поврзана со бугарските власти и со [[Борис ІІІ|царот Борис III]].
[[Податотека:Brannik_emblem.svg|мини|203x203пкс| Амблем на организацијата Браник.]]
'''Браник''' (бугарски: Бранник) била бугарска [[Фашизам|профашистичка]] [[младинска организација]] за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]].<ref></ref> Организацијата „Браник“ е основана на иницијатива на тогашниот премиер проф. [[Богдан Филов]] на XXV Национален младински состанок на 29 декември 1940 година. Тој бил направен според нацистичката [[Хитлерова младина|младина Хитлер]]. Нејзиното мото беше: „''Борис, Бугарија, Господ!''“ На лентите што се носеле на униформите и на транспарентите, била напишана буквата „Б“. Организацијата била тесно поврзана со бугарските власти и со [[Борис ІІІ|царот Борис III]].
 
Организациски, таа била поделена на 3 структури: за деца од 10 до 14 години, за помладиот дел од младите од 14 до 16 години и за постари млади од 16 до 21 година. Младите биле концентрирани во тимови (момчиња) и венци (девојчиња), а над нив биле [[Чета|четите]] (40-50 луѓе). Од април 1941 година, односно окупацијата на делови од територијата на [[Југославија]] од страна на бугарската армија, во неа биле вклучени и претставници на окупирана [[Вардарска Македонија]]. Во 1942 година, членовите на [[Бугарски црвен крст|бугарскиот Црвен крст]] се приклучил на „Браник“. Организацијата станала масовна, достигнувајќи население од приближно. 450,000 членови. На 9 септември 1944 година, откако [[Бугарија]] се префрлила на сојузничката страна, „Браник“ била забранета и прогласена за фашистичка организација. Многу членови биле осудени или репресирани во повоените години од комунистичките власти.
 
== Наводи ==
{{Наводи}}
 
[[Категорија:Бугарски национализам]]
[[Категорија:Националистички организации]]
[[Категорија:Крајна десница]]
[[Категорија:Фашизам во Бугарија]]
[[Категорија:Нацизам во Бугарија]]
[[Категорија:Бугарски фашисти]]

Прегледник