Разлика помеѓу преработките на „Политбиро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 14 бајти ,  пред 5 месеци
с
 
== Имиња ==
Терминот „политичко биро“ доаѓа од [[Руски јазик|руското]] ''политичко биро'' ({{Јаз|ru|''Политбюро''}}). [[Шпански јазик|Шпанскиот]] израз ''Politburó'' е директно позајмен од руски јазик, како и [[Германски јазик|германскиот]] ''Politbüro''. [[Кинески јазик|Кинески]] користи [[калке]] ({{Lang-zh|政治局}}), од каде што [[Виетнамски јазик|виетнамските]] ({{Јаз|vi|''Bộ Chính trị'' "部政治"}}) и [[корејски|корејските]] ( {{Јаз|ko|정치국, 政治局}} ''Jeongchiguk'') термините произлегуваат.
 
== Историја ==
 
== Социјалистички/марксистичко-ленинистички држави ==
Во [[Комунистичка држава|марксистичко-ленинистичките држави]], партијата се смета за [[авангарда]] на народот и од тука се легитимира да ја води државата. Во суштина, партиските функционери во политбирото, неформално, ја водат државата.
 
Официјално, Конгресот на партијата избира Централен комитет кој пак, го избира Политбирото и генералниот секретар во процес наречен [[демократски централизам]]. Политбирото теоретски одговара пред Централниот комитет.

Прегледник