Разлика помеѓу преработките на „Политбиро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 26 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Execute_346_Politburo_passes.jpg|мини|274x274пкс|Советското политичко биро усвојува резолуција за егзекуција на 346 „непријатели на [[Комунистичка партија на Советскиот Сојуз|СПСУ]] и Советска влада“, кои воделе „контрареволуционерни, протроцкистички, заговорни и шпионски активности“, потпишана од секретарот [[Јосиф Сталин|Сталин]], 17 јануари 1940 година.]]
'''Политбиро''' ({{IPAc-en|ˈ|p|ɒ|l|ɪ|t|b|j|ʊər|oʊ}}) или '''политичко биро''' е [[Извршен комитет|Извршниот комитет]] на [[Комунистичка партија|комунистичките партии]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.merriam-webster.com/dictionary/politburo|title=Received 2012-02-02|date=2012-08-31|publisher=Merriam-webster.com|accessdate=2014-06-16}}</ref> Таа е присутна во повеќето поранешни и постојни комунистички држави. Под [[Троцкизам]] ([[Лав Троцки]]), политбирото е биро на [[Централен комитет|Централниот комитет]].
 
== Имиња ==

Прегледник