Мегалит: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: МедитеранотСредоземјето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: лоцирани → сместени using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: МедитеранотСредоземјето)
[[Податотека:Dscn5212-mane-braz 800x600.jpg|мини|300px|десно|Мегалитски гроб, [[Мане Бра]], [[Бретонија]]]]
[[Податотека:clooneen_wedge_tomb.jpg|мини|десноright|[[Клин (механика)|Клинест]] [[гроб]] од [[бронзено доба|бронзеното доба]] во областа Бурен во [[Република Ирска|Ирска]]]]
'''Мегалит''' претставува сложенка од двата [[старогрчки јазик|старогрчки]] [[збор]]а - ''μέγας'' ('''мегас'''), што значи ''голем'', и ''λίθος'' ('''литос'''), што значи ''камен''. Кога ќе се каже дека нешто е мегалитско, на пример [[гроб]], [[опсерваторија]] и слично, се подразбира дека е направено од прилично огромни [[Камен|камења]] кои се употребени како [[основа]] за некаква [[структура]] или [[споменик]]. Ги има несекаде во светот, некои се сместени долж [[МедитеранСредоземје]]отто, концентрирани во [[Западна Европа]], или само во [[Англија]]. Сите тие [[Архитектура|архитектонски]] [[Праисторија|праисториски]] [[Споменик|споменици]] во суштина имаат свои составни [[елемент]]и:
 
* [[Алинјемон]]

Прегледник