Разлика помеѓу преработките на „Мерилин Монро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 3 месеци
ситна поправка
с
(ситна поправка)
}}
 
'''Мерилин Монро''', родена како '''Норма Џин Мортенсон'''<ref name="name">Откако добила дозвола од Градскиот суд и Државата Њујорк, Норма Џин Мортенсон го променила своето име во Мерилин Монро на 23 февруари 1956 година.</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|author=Tricia Strayer |url=http://www.marilynmonroe.com/about/facts.html |title=Marilyn Monroe's Official Web site, Fast Facts |publisher=Marilynmonroe.com |date= |accessdate=2010-03-02}}{{dead link|date=March 2011}}</ref> (на 1 јуни 1926 - 5 август 1962<ref>[http://www.biography.com/articles/Marilyn-Monroe-9412123?part=1 Marilyn Monroe Biography]</ref>) но крстена и одрасната како '''Норма Џин Бејкер''' е американска [[глумица]], [[пејачка]] и [[модел]]<ref>Некролог на ''Variety'', 8 август 1962, страница 63.</ref>. Откако минувапоминала голем дел од своето детство во згрижувачки семејства, Монро ја започнувазапочала својата кариера како модел, по што, во 1946 година, го склучувасклучила својот прв филмски[[филм]]ски договор. Нејзините рани појавувањаулоги на филмското платно себиле помалимали, но нејзините изведби во ''[[Џунгла на асфалтот]]'' и ''[[СèСѐ за Ева]]'' (двата во 1950) беабиле добро примени. До 1953 година, напредокот во кариерата на Монро ќеѝ ја доведе дообезбедил главнитеглавни улоги. НејзинатаНејзиниот лик на „глупава русокоса“ персонабил беше искористенаискористен за комичен ефект во филмови какофилмовите ''[[Мажите повеќе сакаат русокоси]]'' (1953), ''[[Како да се омажиш за милионер]]'' (1953) и ''[[Седум години верност]]'' (1955). Ограничена од изборот на улогиулогите, Монро студирастудирала во Актерското студио со цел да го прошири својот актерски опсег, па нејзината драматична изведба во ''[[Автобуска станица]]'' (1956) ебила поздравена од критичарите и таа добивадобила номинација за [[Златен глобус]]. Нејзината продуцентска куќа, Мерилин Монро Продукција, го снимаснимила филмот ''[[Принцот и танчерката]]'' (1957), за кој таа добивадобила номинација за наградата на [[БАФТА]] наградата и ја освојуваосвоила Наградатанаградата „[[Давид ди Донатело (награда)|Давид ди Донатело]]“. Со [[Златен глобус]], Монро се закитувазакитила за својата изведба во ''[[Некои го сакаат тоа жешко]]'' (1959).
 
Последните години од животот на Монро себиле обележани со болести, лични проблеми и репутација на несигурна личност, тешка за соработка. Околностите за нејзината смрт, од предозираност од [[барбитурати]], се предмет на истрага. Иако официјално се смета за „веројатно [[самоубиство"]]“, не се исклучени ниту можностите дека се работи за случајно предозирање, а,или исто така, иза [[убиство – не се исклучени]]. Во [[1999]] година, [[Американскиот Филмски Институт]] ја прогласувапрогласил Мерилин Монро за [[АФИ 100 години... 100 ѕвезди|шеста најголема филмска ѕвезда во историјата на филмот]]. Во годините и децениите поПо нејзината смрт, Монро често е наведувана како поп и -културна икона, а исто така и и како знаменит американски [[секс симбол]]. Во [[2013]] година, Монро била постхумно избрана за новото заштитно лице на познатиот парфем "[[Шанел 5]]".<ref>{{Наведена книга |author=Hall, Susan G.|year=2006 |title=American Icons: An Encyclopedia of the People, Places, and Things that Have Shaped Our Culture|publisher= Greenwood Publishing Group |page= 468 |isbn= 9780275984298}}</ref><ref>{{Наведена книга |author=Rollyson, Carl|year=2005 |title=Female Icons: Marilyn Monroe to Susan Sontag |publisher= iUniverse |page= 2 |isbn= 9780595357260}}</ref><ref>{{Наведена книга |author=Churchwell, Sarah |year=2005 |title=The Many Lives of Marilyn Monroe |publisher= Metropolitan Books |isbn= 9780805078183}}</ref><ref>"Мoнро„Мoнро постхумно стана заштитно лице за Шанел 5"5“, ''Дневник'', број 5293, година XVII, петок, 18 октомври 2013, стр. 21.</ref>
 
== Семејство и рани години ==

Прегледник