Фредерик Соди: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Научна кариера: Правописна исправка, replaced: представува → претставува
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
с (→‎Научна кариера: Правописна исправка, replaced: представува → претставува)
Работата што Соди и неговиот истражувачки асистент Ада Хичинс ја направија во Глазгов и Абердин покажала дека ураниумот се распаѓа на радиум.Исто така, покажала дека радиоактивен елемент може да има повеќе од една атомска маса,иако хемиските својства се идентични.Споди го нарекува овој концепт изотоп,што значи "исто место". Зборот "изотоп" првично му бил предложен од Маргарет Тод. Подоцна,Џ,Џ Томсон покажал дека нерадиоактивните елементи исто така можат да имаат повеќе изотопи.
 
Во 1913 година,Соди исто така,докажал дека атомот се движи пониско во атомски број за две места на алфа емисија,а повисоко за едно место на бета емисија. Ова било откриено во исто време од Казимеж Фаџанс,и е познато како закон за радиоактивно поместување на Фаџанс и Соди,и представувапретставува основен чекор кон разбирање на односите меѓу семејствата на радиоактивни елементи.Соди ги објавил книгите "Толкувањето на радиумот" (1909) и "Атомската трансмутација"(1953).
 
Во 1918 година,тој најавил откривање на стабилен изотоп на Протактиниум,работејќи со Џон Арнолд Кранстон.Ова малку го пост-датирало ткритието од страна на германски колеги,сепак, се вели дека нивното откритие е всушност направено во 1915 година, но нејзината објава беше одложена поради белешките на Кранстон кои беа заклучени,додека тој бил активнен во Првата светска војна.

Прегледник