Веспрем (округ): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Географија: Правописна исправка, replaced: преставува → претставува
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: често пати → честопати)
с (→‎Географија: Правописна исправка, replaced: преставува → претставува)
== Географија ==
 
Веспрем преставувапретставува округ во западна Унгарија. Во неговите природни граници тој ги зафаќа Бакони ридовите и северниот брег на езерото [[Балатон]]. Неговите граници ги дели со унгарските окрузи: [[Ваш]], [[Ѓер-Мошон-Шопрон]], [[Комаром-Естергом]], [[Фејер]], [[Шомоѓ]] и [[Зала]]. Главен административен центар на округот е градот со исто име - [[Веспрем]]. Реката Маркла тече низ дел од неговата западна граница. Неговата површина изнесува 4613 км<sup>2</sup>.
 
== Историја ==

Прегледник