Љубисав Иванов - Ѕинго: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
Нема опис на уредувањето
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' (р. {{роден на|8|ноември|1936}} во с. [[Трновац]], {{роден во|Кратовско}}) {{--починал на|17|ноември|2020}}) — македонски стопанственик, фудбалски работник и политичар, претседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на Македонија]] и пратеник во [[Собрание на Македонија|Собранието на Македонија]]. ПратеникБил епратеник во Собранието на Република Македонија во сите пратенички состави од осамостојувањето на Република Македонија до 2016 година.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=11D13B4DC691B343B46E4604954359A1 „Ѕинго и Тито - вечни пратеници“], Дневник</ref>
 
За претседател на [[СПМ]] бил избран на Вториот конгрес на СПМ кој се одржал во јули [[1995]] година и бил реизбран на Третиот, Четвртиот, Петтиот и Шестиот конгрес на СПМ.<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EBCC5F6E9F5DB04C8DF94941C4F45285 „Љубисав Иванов реизбран за водач на социјалистите по третпат“]</ref>
Завршил [[Рударско-геолошки факултет]] и веќе 40 години е генерален директор на [[Рударско-геолошки комбинат „Силекс“ - Кратово|Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ - Кратово]].
 
Тој бил првиот претседател на [[Фудбалска Федерација на Македонија|Фудбалската Федерација на Македонија]] по осамостојувањето на [[Македонија]] и на должноста бил во периодот од 1993 до 1996 година.
 
== Наводи ==

Прегледник