Разлика помеѓу преработките на „Јован Јованов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 64 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
{{Музичар|Name=Јован Јованов|Background=solo_singer|Alias=Jay Jay|Origin=[[Македонија]]|Instrument=|Genre=[[Pop musicПоп-музика|Popпоп]], [[R&B]], [[pop rockПоп-рок|поп-рок]], [[DanceДенс musicмузика|danceденс]], [[HipХип hopхоп musicмузика|hipхип hopхоп]]|Occupation=текстописец, продуцент, пејач|Years_active=1998–сега|Label=Global Music Entertainment, Global Music Records, Jovanov Records|Associated_acts=[[Елвир Мекиќ]] [[Слаткаристика]] [[Тони Зен]] [[Next Time]] [[IWAYO]]}}'''Јован Јованов''' е македонско-канадски музички продуцент, дискограф и текстописец на [[Поп-музика|поп]], [[Ритам и блуз|R&B]], [[Хаус музика|хаус]], [[Хип хоп музика|хип-хоп]]. Живее во Торонто, Онтарио, каде работи со канадски уметници како Алкс Велиз, НортсајдБенџи, Лирон и многу други. Јованов компонирал, напишал и продуцирал над 500 песни и добил многу награди и признанија. На меѓународно ниво неговите хитови имаат над 150 милиони прегледи на Youtube.<ref name="official">{{Наведена мрежна страница|url=http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|title=Official website|archive-url=https://web.archive.org/web/20131202230541/http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|archive-date=2 December 2013|accessdate=12 May 2012}}</ref>
 
Неговите песни ја претставувале [[Македонија на Евровизија|Македонија на]] [[Евровизија]] во [[Македонија на Евровизија 2004|2004 година]]<ref>http://www.eurovision.tv/page/history/by-year/contest?event=8/ Retrieved 27 December 2014.</ref> и [[Македонија на Евровизија 2009|2009 година]],<ref>[http://www.eurovision.tv/page/history/year/participant-profile/?song=24685/ About Next Time] [[Евровизија|Eurovision]], 12 May 2009. Retrieved 27 December 2014.</ref> и на [[Детска Евровизија|Детската Евровизија]] во [[Детска Евровизија 2007|2007 година]]. Тој исто така ја аранжирал [[Русинка (песна)|песната]] на [[Влатко Илиевски]] за [[Евровизија 2011]].<ref>[http://www.eurovision.tv/page/history/year/participant-profile/?song=26143/ About Vlatko Ilievski] Eurovision, 12 May 2011. Retrieved 27 December 2014.</ref>

Прегледник