Хасеки султан: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Замена на предлошка, replaced: Топкапи сарај → Топкапи-сарај
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена на предлошка, replaced: Топкапи сарај → Топкапи-сарај)
 
|imagecaption = Слика од [[Хурем]], права Хасеки султан на [[Сулејман Величествениот]].
|style = Хасеки султан
|residence = [[Топкапи -сарај]]
|appointer =
|appointer_qualified =
|salary =
}}
'''Хасеки Султан''' ({{lang-ota|خاصکى سلطان}}, ''Ḫāṣekī Sulṭān'') — царската титула која била користена од главната придружничка на [[Список на османлиски султани|отоманскиот султан]]. Хасеки султан во превод значи „главна сопруга„ или ''фаворитка'' на султанот. Во подоцнежните години, значењето на титулата се сменило во султанска придружничка. Прв носител на оваа титула била [[Хурем|Хурем Султан]], главен соработник и правна сопруга на [[Сулејман Величествениот]].
 
Титулата се користела до [[17 век]]. После тоа, [[Кадин (титула)|Кадинефенди]] станала највисоко рангирана титула.

Прегледник