Разлика помеѓу преработките на „Телевизија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Замена на предлошка, replaced: {{Unicode| → {{Уникод|
с (→‎top: Замена на предлошка, replaced: {{Unicode| → {{Уникод|)
| notes =
}}
'''Телевизија''' е насекаде познат [[телекомуникација|телекомуникациски]] [[масовни медиуми|медиум]] за испраќање ([[емитување]]) и примање [[слика|слики]], тие можат да бидат и [[монохроматски]] („црно бели“/еднобојни) или во [[боја]], обично овиее слики се придружени со [[звук]]. „Телевизија“ може да се однесува и на направата која се користи за гледање телевизија, [[телевизор]]от. Зборот доаѓа од помешано [[латински]] и [[Грчки јазик|грчки]], што значи „далекувид“: грчки ''tele'' ({{polytonic|τ{{UnicodeУникод|ῆ}}λε}}), далеку, и латински ''visio'', вид (од ''видео, vis-'' да видиш или да видиш во прво лице).
 
Постои аналогна и дигитална телевизија.

Прегледник