Разлика помеѓу преработките на „Крал на Рим“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: петиот → петтиот
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: петиот → петтиот)
'''[[Крал]] на [[Римско кралство|Рим]]''' или '''рекс''' ([[латински јазик|лат.]]: rex, regis) бил главниот магистрат на [[Римско кралство|Римското кралство]].
 
Сите [[крал]]еви, со исклучок на [[Ромул]], кој функцијата ја добил со самото основање на градот, биле избрани од страна на народот за да служат доживотно, а ниту еден до престолот не дошол со вооружена сила. Иако кај првите четири [[монарх|монарси]] немало принцип на наследство, со петиотпеттиот крал, [[Луциј Тарквиниј Приск|Тарквиниј Приск]], кралското наследство се востановило според женскиот дел на семејството на починатиот крал. Поради тоа, древните историчари тврделе дека кралот бил избиран врз основа на неговите доблести, а не поради потеклото.
 
== Попис на Римските кралеви <ref>[http://www.statemaster.com/encyclopedia/Kings-of-Rome Kings of Rome, NationMaster.com] [[англиски јазик|анг.]]</ref> ==

Прегледник