Разлика помеѓу преработките на „Трговиште (Србија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Трговиште (Трговиште)“)
 
с
{{Инфокутија Населено место
 
| name = Трговиште
{{Столбна кутија}}{{Насељено место у Србији|место=Трговиште|слика=Reka pčinja.JPG|опис_слике=Река Трипушница која протиче кроз Трговиште.|округ=Пчињски|општина=Трговиште|надм висина=877|популација={{decrease}} 1767|поштански код=17525|позивни број=017|регистарска ознака=-{VR}-|гшир=42.3585|гдуж=22.076166}}'''Трговиште''' е гратче сместено во [[Пчињски Округ|Пчињскиот Округ]] во [[Србија]]. Лежи на реката [[Пчиња (река)|Пчиња]] и е административно седиште на [[Општина Трговиште]]. Според последниот попис од 2011 година, во Трговиште има 1.767 жители, додека на територијата на општината живеат 5.091 жител.
| native_name =
| native_name_lang = <!-- ISO 639-2 code e.g. "fr" for French. If more than one, use {{lang}} instead -->
| settlement_type = град
| image_skyline = Reka pčinja.JPG
| image_alt =
| image_caption = Реката која тече низ Трговиште
| image_flag =
| flag_alt =
| image_seal =
| seal_alt =
| image_shield =
| shield_alt =
| nickname =
| motto =
| image_map =
| map_alt =
| map_caption = Местоположба на Трговиште во [[Србија]]
| pushpin_map = Србија
| pushpin_label_position =
| pushpin_map_alt =
| pushpin_map_caption =
| latd = 42 |latm = 21 |lats = 31 |latNS = N
| longd = 22 |longm = 04 |longs = 34 |longEW = E
| coor_pinpoint =
| coordinates_type =
| coordinates_display = inline,title
| coordinates_footnotes =
| subdivision_type = [[Список на држави во светот|Држава]]
| subdivision_name = [[Србија]]
| subdivision_type1 = [[Административна поделба на Србија|Регион]]
| subdivision_name1 = [[Јужна и Источна Србија]]
| subdivision_type2 = [[Окрузи во Србија|Округ]]
| subdivision_name2 = [[Пчињски Округ]]
| subdivision_type3 = [[Општини во Србија|Општина]]
| subdivision_name3 = [[Општина Трговиште (Србија)|Општина Трговиште]]
| established_title =
| established_date =
| founder =
| seat_type =
| seat =
| government_footnotes =
| leader_party = [[Обединети региони на Србија|ОРС]]
| leader_title = Градоначалник
| leader_name = [[Радосав Јордановиќ]]
<!-- established -->| established_title =
| established_date =
| unit_pref = Metric<!-- or US or UK -->
<!-- ALL fields with measurements have automatic unit conversion -->
<!-- for references: use <ref> tags -->
| area_footnotes =
| area_urban_footnotes = <!-- <ref> </ref> -->
| area_rural_footnotes = <!-- <ref> </ref> -->
| area_metro_footnotes = <!-- <ref> </ref> -->
| area_magnitude = <!-- <ref> </ref> -->
| area_note =
| area_water_percent =
| area_rank =
| area_blank1_title =
| area_blank2_title =
<!-- square kilometers -->
| area_total_km2 =
| area_land_km2 =
| area_water_km2 =
| area_urban_km2 =
| area_rural_km2 =
| area_metro_km2 =
| area_blank1_km2 =
| area_blank2_km2 =
<!-- hectares -->
| area_total_ha =
| area_land_ha =
| area_water_ha =
| area_urban_ha =
| area_rural_ha =
| area_metro_ha =
| area_blank1_ha =
| area_blank2_ha =
<!-- dunams used in Middle East articles only -->
| dunam_link = <!-- which dunam to link -->
| area_total_dunam =
| area_land_dunam =
| area_water_dunam =
| area_urban_dunam =
| area_rural_dunam =
| area_metro_dunam =
| area_blank1_dunam =
| area_blank2_dunam =
| length_km =
| width_km =
| dimensions_footnotes =
| elevation_footnotes =
| elevation_m = 877
| population_footnotes =
| population_total = 1,767
| population_as_of = 2002
| population_density_km2 = auto
| population_demonym =
| population_note =
| timezone1 = [[UTC+01:00|UTC+1]]
| utc_offset1 =
| timezone1_DST = [[UTC+2]]
| utc_offset1_DST =
| postal_code_type = [[Поштенски броеви во Србија|Поштенски број]]
| postal_code = 17525
| area_code_type = [[Повикувачки броеви во Србија|Повикувачки број]]
| area_code = +381(0)17
| blank_name = [[Автомобилски регистарски таблички во Србија|Рег. таб.]]
| blank_info = VR
| blank1_name =
| blank1_info =
| iso_code =
| website = [http://www.trgoviste.rs www.trgoviste.rs]
| footnotes =
}}
'''Трговиште''' е гратче сместено во [[Пчињски Округ|Пчињскиот Округ]] во [[Србија]]. Лежи на реката [[Пчиња (река)|Пчиња]] и е административно седиште на [[Општина Трговиште (Србија)|Општина Трговиште]]. Според последниот попис од 2011 година, во Трговиште има 1.767 жители, додека на територијата на општината живеат 5.091 жител.
 
== Историја ==
Во Трговиште, во 1877 година, бил роден [[Македонци|македонскиот]] комитски војвода со [[Србоман|србоманскасрбомански]] позадинапогледи, Крсто Ковачев Трговишки.<ref>"Време", Београд 1932. године</ref>
 
== Демографија ==
Во Трговиште живеат 1,413 возрасни лица, а просечната возраст на населението е 37,5 години (36,9 за мажи и 38,1 за жени).
 
Оваа населбанаселено место е претежно населенанаселено со декларирани [[Срби]] (според пописот од [[2002]] година). години), и забележан е пад на населението.{{Графикон пирамида|ширина=300px|наслов=|позадина=#eee|лево2=м|десно2=ж|шипке лево десно={{Врста лево десно|?|gray|16|12.03|6.76|9}}
{{Врста лево десно|80+|gray|6|4.51|7.51|10}}
{{Врста лево десно|75-79|gray|5|3.75|8.27|11}}
{{Врста лево десно|70-74|gray|18|13.53|15.78|21}}
{{Врста лево десно|65-69|gray|27|20.30|23.30|31}}
{{Врста лево десно|60-64|gray|24|18.04|22.55|30}}
{{Врста лево десно|55-59|gray|24|18.04|27.06|36}}
{{Врста лево десно|50-54|gray|74|55.63|40.60|54}}
{{Врста лево десно|45-49|gray|81|60.90|61.65|82}}
{{Врста лево десно|40-44|gray|78|58.64|51.87|69}}
{{Врста лево десно|35-39|gray|97|72.93|57.89|77}}
{{Врста лево десно|30-34|gray|61|45.86|57.89|77}}
{{Врста лево десно|25-29|gray|57|42.85|51.12|68}}
{{Врста лево десно|20-24|gray|61|45.86|36.84|49}}
{{Врста лево десно|15-19|gray|76|57.14|65.41|87}}
{{Врста лево десно|10-14|gray|111|83.45|71.42|95}}
{{Врста лево десно|5-9|gray|76|57.14|50.37|67}}
{{Врста лево десно|0-4|gray|54|40.60|33.83|45}}|просекм=32.2|просекж=33.6}}{{ДомаћинстваНасељаСрбија|170|11=190|17=-|16=-|15=1|14=8|13=31|12=60|10=94|164|9=99|8=74|7=557|6=499|5=389|4=271|201|18=3.35}}{{БракНасељаСрбија|705|204|465|29|6|1|711|158|469|72|12|-}}{{ЗанимањаНасељаСрбија|432|43=21|32=3|33=62|34=31|35=37|36=16|37=-|38=-|39=18|40=3|41=-|42=20|44=35|30=16|45=11|46=-|47=-|48=9|49=8|50=3|51=82|52=52|53=72|54=27|55=-|56=-|31=5|29=22|14|14=-|-|4|172|4|10|31|14|11|385|5|-|15=243|28=55|16=1|17=-|18=24|19=8|20=5|21=817|22=19|23=-|24=4|25=415|26=5|27=10|57=27}}
 
== Галерија ==
<gallery mode="packed" heights="200">
Податотека:Датотека:Trgoviste Church.JPG|Црква „Св. Никола“
Податотека:Датотека:Pčinja River Trgoviste.jpg|[[Пчиња (река)|Река Пчиња]]
</gallery>
 

Прегледник