Наташа Петровиќ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox person|image=|caption=|birth_name=Наташа Петровиќ|birth_date={{birth date and age|df=first|1988|08|31}}|birth_place=[[Штип]], [[СФРЈ]]|occupation=актерка|years_active=2007–до сега|spouse=|children=|parents=|relatives=|education=|nationality=македонка|party=|religion=|alma mater=[[Универзитет „Св. Кирил и Методиј“]]}}
'''Наташа Петровиќ''' ([[Македонски јазик|македонски]]: Наташа Петровиќ; [[Српски јазик|српски]]: Наташа Петровић; родена на {{Родена на|31|август|1988}} во {{Родена во|Штип}}) - [[Македонија|македонска]] актерка со [[Срби|српско потекло]].<ref name="srbi">{{Наведени вести|url=http://www.srbi.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=3641%3Anatasa-petrovic-u-filmu-qkao-da-me-nemaq&catid=58%3Akultura&Itemid=91&lang=sr|date=24 October 2011|work=The Cultural–Information Center of Serbs in Macedonia|access-date=12 November 2011|language=Serbian|script-title=sr:Наташа Петровић у филму "Као да ме нема"}}</ref> Дебитирала на ТВ екраните во 2007 година, во македонскиот филм „''[[Сенки (филм)|Сенки]]“'' на [[Милчо Манчевски]], и постигнала светски успех во 2010 со филмот „''[[Како да не сум таму|Како да не сум таму“]]'' од [[Хуанита Вилсон]], кој е избран за ирски кандидат за [[Оскар за најдобар странски филм|најдобар странски филм]] на [[Оскари|84. Оскари]].
 
== Кариера ==
Анонимен корисник

Прегледник