Разлика помеѓу преработките на „Мерилин Монро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Актерското студио: Правописна исправка, replaced: оддрж → одрж
с (→‎Договори со студија и почетоци: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
с (→‎Актерското студио: Правописна исправка, replaced: оддрж → одрж)
 
==== Актерското студио ====
[[Труман Капоти]] ја запознава Монро со [[Констанц Колиер]], која ѝ дава часови по глума. Таа смета дека на Монро не ѝ одговара сценската глума, но дека поседува „прекрасен талент" кој е „толку кревок и суптилен, што може да се фати само со камера“. По само неколку недели оддржаниодржани часови, Колиер починува. На снимањето на ''[[Не постои бизнис како шоу бизнис]]'', Монро се запознава со [[Пола Стразберг]] и нејзината ќерка [[Сузен Стразберг|Сузен]], а уште претходно има изјавено дека би сакала да учи со [[Ли Стразберг]] во ''[[Актерското студио]]''. Во март 1955-тата година, Монро се запознава со [[Шерил Крафорд]], една од основачите на ''[[Актерското студио]]'', и ја убедува да ја претстави неа пред [[Ли Стразберг]], кој ја интервјуира Монро наредниот ден, за потоа да се согласи да ја прифати како студент.<ref>Summers, p. 129.</ref>
 
Во мај 1955-тата година, Монро почна да излегува со драматургот [[Артур Милер]]; тие се запознаваат во [[Холивуд]] во 1950, па кога Милер дознава дека таа е во Њујорк, договара еден нивни заеднички пријател повторно да ги запознае. На 1-ви јуни 1955-тата, на нејзиниот роденден, [[Џо Димаџо]] ја придружува Монро на премиерата на ''[[Седум години верност]]'' во Њујорк. Тој подоцна ѝ приредува и роденденска забава, но вечерта завршува со јавна расправија, па Монро ја напушта забавата без него. Следи подолг период на оттуѓување.<ref>Summers, p. 142.</ref><ref>Riese and Hitchens, p. 124.</ref>

Прегледник