Разлика помеѓу преработките на „Неврохирургија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе, 'Рбе → ’Рбе
с (додадена Категорија:Неврологија користејќи го HotCat)
с (Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе, 'Рбе → ’Рбе)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Parkinson surgery.jpg|thumb|right|Вметнување на електрода за време на наеврохиргија за [[Паркинсонова болест]].]]
'''Неврохирургија''' е [[хирургија|хируршка]] дисциплина фокусирана на оние болести на [[централен нервен систем|централниот]], [[периферен нервен систем|периферниот нервен систем]] и [['Рбетен’Рбетен мозок|'рбетниот’рбетниот мозок]] кои можат да се излечат преку механичка интервенција. Лекарот кој извршува неврохирургија се нарекува неврохирург. „Мозочна хирургија“ разговорно се употребува, слично како и „ракетна наука“ за референца кон задача која бара значително знаење и вештина.
 
Специализацијата по Неврохирургија во Европската Унија трае од 5-6 години. Во [[САД]] специализацијата по неврохирургија е најдолга, и трае секогаш над 6 години. Во Велика Британија е 7 години. Пристапот за специализација најчесто е директен за докторите на медицина, и не се бара претходна специализација.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.psihijatrija.eu/ Македонски портал за ментално здравје, неврологија и неврохирургија]<br />
 
<br /><br />
{{Медицина-специјалност-никулец}}
 
<br /><br />
{{Медицина}}
 

Прегледник