Разлика помеѓу преработките на „Куршуми над Бродвеј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
с
'''Куршуми над Бродвеј''' ([[англиски]]: ''Bullets over Broadway'') е американски [[филм]] од 1994 година, во [[режија]] на [[Вуди Ален]] (Woody Allen), кој е автор и на [[сценарио]]то, заедно со Даглас Мек Грат. Главните улоги ги толкуваат: [[Џон Кјузак]] (John Cusack), [[Дајен Вист]] (Dianne Wiest), [[Џенифер Тили]] (Jennifer Tilly), [[Чез Палминтери]] (Chazz Palminteri), [[Мери-Луис Паркер]] (Mary-Louise Parker), Џек Ворден (Jack Warden), Џо Витерели (Joe Viterelli), [[Трејси Аламан]] (Tracey Ullman), Стејси Нелкин (Stacey Nelkin) и Џим Бродбент (Jim Broadbent).<ref>[https://www.imdb.com/title/tt0109348/ IMBb, Bullets Over Broadway (1994) (пристапено на 20.10.2020)]</ref> Филмот освоил 22 награди (меѓу кои „[[Оскар]]“ и „[[Златен глобус]]“ за Дајен Вист], а имал уште 30 други номинации (вклучувајќи уште шест номинации за „[[Оскар]]“).<ref>[https://www.imdb.com/title/tt0109348/awards?ref_=tt_awd, TheBullets PurpleOver Rose of CairoBroadway (19851994), Awards (пристапено на 20.10.2020)]</ref>
 
== Содржина ==

Прегледник