Ерусалимски собор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Апостолски собор во Ерусалим на Ерусалимски собор)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Saint James the Just.jpg|thumb|right|[[Јаков Праведниот]]]]
 
'''Ерусалимски собор''' или '''Апостолски собор''' — црковен собор кој се одржал во градот [[Ерусалим]], во периодот околу 50 година. На овој собор се собрале [[Дванаесет апостоли|Дванаесетте апостоли]], заедно со [[Апостол Павле|Павле од ТрасусТрас]] и неговите истомисленици.
 
На овој собор биле земени многу важни решенија за новата хртистијанска религија. Било решено дека Крштевањето е доволно за примање на христијанството, на новите верници им било порачано дека не мораат да се држат само по законите на Мојсеј, вклучувајќи ги и правилата во врска со обрежување на мажите. Податоци околу овој собор и неговите одлуки се наоѓаат во [[Дела апостолски|Делата апостолски]], како и во посланието на Павле кон Галатјаните.

Прегледник