Прејди на содржината

Сквадризам: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
[проверена преработка][проверена преработка]
(изменета категоризација)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
'''Сквадризам''' (на {{lang-it|Squadrismo}}; {{IPA-it|skwaˈdrizmo|IPA}}, од ''squadra'' - чета, воена дружина) — движење на групи со [[Фашизам|фашистичка идеологија]], најчесто од руралните средини на [[Кралство Италија|Кралството Италија]], предводени од ''рас'' (од [[Етиосемитски јазици|етиосемитски]] - главатар, водач на народот или некој [[клан]]), кои дејствувале од 1918 до 1924 година самоволно и во сопствени структури, секоја група сама по себе. Според американскиот историчар Стенли Пејн „новиот масовен фашизам не бил создаден од Мусолини“, туку самиот сквадризам го воздигнал во рурална Италија, почнувајќи од северните делови.<ref>Stanley Payne, ''A History of Fascism'', University of Wisconsin Press, 1995, 98.</ref> Сквадризмот е опишан како „многу недисциплиниран сет од локални шефови“. Дел од движењето растело инспирано од [[Бенито Мусолини]], но самите дружини не зависеле од него и сквадристите се стремеле да ги следат само своите локални лидериводачи.<ref>Denis Smith, ''Mussolini'', Vintage Books, 1983, 40.</ref> Тие дури дошле во судир со Мусолини поради негово потпишување на договор за мир по напор за смирување на насилствата меѓу [[Социјализам|социјалистите]] и сквадристите.<ref>Stanley Payne, ''A History of Fascism'', University of Wisconsin Press, 1995, 100.</ref>
 
== Наводи ==