Марко Пантани: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (4)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (4))
 
=== 1997 година ===
На крајот на 1996 година, Карера тимот бил затворен, а Пантани и десет други возачи се преместиле во нов италијански тим, Меркатоне, каде Пантани бил лидерводач. На почетокот на сезоната, тој го освоил третото место на Тур Баскијски земји, четвртото место на Критериум Интернационал, петтото на [[Флеш Валон]] и осмото на [[Лиеж-Бастоњ-Лиеж]].
 
Тој се вратил на Џиро по двегодишна пауза, но претрпел повреда кога црна мачка предизвикала инцидент пред него на една од првите етапи. Пантани ја завршил етапата, а потоа го одвеле во болница и не можел да го продолжи Џиро.
 
=== 1999 година ===
Во 1999 година, Пантани победил во трката на Вуелта Мурсија со една етапа. Тој бил лидерводач на Џиро, а во претпоследната етапа бил позитивен на тестот за допинг, бил дисквалификуван од Џиро и добил двонеделна забрана за возење. Пред дисквалификацијата, Пантани бил лидерводач со над пет минути предност, тој освоил четири етапи и бил лидерводач во планинската класификација по поени.
 
=== 2000—2003 година ===

Прегледник