Кнежевство Србија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
 
}}
 
'''Кнежевството Србија''' ({{lang-sr| Кнежевина Србија / Kneževina Srbija}}) било полунезависна држава на Балканот која била создадена со Српската револуција, која траела меѓу 1804 и 1817. Неговото создавање било договорено прво преку ''непишан'' договор меѓу [[Милош Обреновиќ I|Милош Обреновиќ]], лидеротводачот на Второто српско востание и Марашли паша. Со [[Хатишериф]] во 1830 година било признато и од [[Висока порта|Портата]].
 
Со [[Договор од Берлин (1878)|Берлинскиот договор]] од 1878, кнежевството добило и меѓународно признавање. Кнежевството Србија постоело до 1882 кога било прогласено за кралство.

Прегледник