Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Камерон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (4), Лидер → Водач
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
с (Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (4), Лидер → Водач)
| predecessor = [[Гордон Браун]]
| successor = [[Тереза Меј]]
| office1 = ЛидерВодач на [[Конзервативна партија (Обединето Кралство)|Конзервативната партија]]
| term_start1 = 6 декември 2005
| term_end1 = 11 јули 2016
| website =
}}
'''Дејвид Вилијам Доналд Камерон''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''David William Donald Cameron'', роден на 9 октомври 1966)<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.wargs.com/noble/cameron.html|title=Ancestry of David Cameron|accessdate=2011-04-18}}</ref> е британски политичар. Тој бил премиер на Обединетото Кралство од 2010 до 2016. Тој бил прв лорд на ризницата, а до јули 2016 бил и лидерводач на [[Конзервативна партија (Обединето Кралство)|Конзервативната партија]].
 
На 24 јуни 2016, ден откако Британците на референдум изгласале излегување од [[Европска Унија|Европската Унија]]<ref name=bbc36615028>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.bbc.com/news/uk-politics-36615028|title=EU referendum: UK votes to leave in historic referendum - BBC News|language=en-GB|accessdate=2016-06-24}}</ref>, Камерон најавил дека до октомври истата година ќе поднесе оставка, за на конференцијата на Конзервативната партија да се избере нов лидерводач, а со тоа и нов премиер.<ref name=bbc36615028/><ref name="The Guardian 2016-06-24">{{наведени вести |last=Stewart |first=Heather |last2=Mason |first2=Rowena |last3=Syal |first3=Rajeev |url=https://www.theguardian.com/politics/2016/jun/24/david-cameron-resigns-after-uk-votes-to-leave-european-union |title=David Cameron resigns after UK votes to leave European Union |work=The Guardian |date=2016-06-24 |quote=Премиерот најави оставка откако опцијата за излегување од ЕУ победи по поделбнувачката референдумска кампања}}</ref> [[Тереза Меј]] бил единствен кандидат на партиските избори и на 13 јули била избрана за нов лидерводач на Конзервативците и нов премиер на Обединетото Кралство.<ref name="wednesday">{{Наведена мрежна страница |url=https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-36768148 |title=Theresa May to succeed Cameron as UK PM on Wednesday |date=13 July 2016 |website=BBC |publisher=BBC |accessdate=11 July 2016 |quote=Дејвид Камерон најверојатно ќе ја предаде функцијата на Тереза Меј по пратеничките прашања во среда.}}</ref>
 
==Ран живот и кариера==
Дејвид Камерон е роден во [[Лондон]], а пораснал во [[Пизмор]], [[Беркшир]]. На 13 годишна возраст се запишал во приватниот колеџ за момчиња [[Колеџ Етон|Етон]], по што студирал филозофија, политика и економика на [[Оксфордски универзитет|Оксфорд]]. Тој има Тој има шкотско, велшко, англиско, ирско и германско-еврејско потекло. Работел како истражувач за Карлтон ТВ (анг.: Carlton TV) и како советник на конзервативните политичари [[Норман Ламонт]] и [[Мајкл Хауард]]. На изборите во 1997 не успеал да стане пратеник, но 4 години подоцна станал член британскиот парламент како претставник на изборната единица Витни. Во 2005 година кратко време бил дел од кабинетот во сенка, а во декември истата година станал лидерводач на Конзервативната партија.
 
==Премиер (2010-2016)==

Прегледник