Прејди на содржината

Моч: Разлика помеѓу преработките

Додадени 45 бајти ,  пред 2 години
с
Додадена категорија
[проверена преработка][проверена преработка]
(Одбиена последната промена (од 185.100.244.175) и ја поврати преработката 3671135 на Buli)
с (Додадена категорија)
 
[[Податотека:Weewee.JPG|десно|мини|Примерок од [[човек|човечка]] моч]]
'''Моч''' (или '''урина''', од [[латински јазик|лат.]] ''urina'') е отпаден продукт на [[организам|организмот]], создаден во [[бубрег|бубрезите]] при филтрацијата на [[крв]]та.
[[Категорија:Излачување]]
[[Категорија:Физиологија на животните]]
[[Категорија:Санитација]]