Разлика помеѓу преработките на „Револуционер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
с (Робот: Преместване на 1 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q3242115.)
# Според начинот (средствата) за постигнување на целите. Ова ги дели на две пошироки групи: оние што сметаат промените треба да се извршат насилно, оние што се [[пацифизам|пацифисти]].
 
Во делото „[[КатехизаКетихизис на револуционерот]]“, револуционерните анархисти [[Михаил Бакунин]] и [[Сергеј Нечаев]] се искажале вака:
<blockquote>
Револуционерот е човек осуден на пропаст. Нема свои интереси, ни работи, ни чувства, ни приврзаности, ниту имот, па нема ни име. Сè во него е проголтано од една единствна цел, една мисла, една страст — револуцијата. Во длабочината на неговото битие, не само на збор, туку и на дело, тој ги раскинал сите врски со општествениот поредок и со сиот образован свет; со сите закони, со пристојноста, општопризнатите норми, и моралитетот на тој свет. Тој е неговиот безмилосен непријател...<ref>[http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/nechaev.htm С.Г. Нечаев: «Катехизис революционера»] - електронска библиотека на Историскиот факултет при [[Московски државен универзитет Ломоносов|МГУ „Ломоносов“]] {{ru}}</ref></blockquote>

Прегледник