Разлика помеѓу преработките на „Живко Фирфов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
|Notable_instruments =
}}
'''Живко Фирфов''' ({{роден на|20|ноември|1906}} - {{починал на|21|јули|1984}}) — истакнат [[Македонија|македонски]] [[Етномузикологија|етномузиколог]], [[педагог]], [[диригент]] и музички деец. Се категоризира во [[Повоена македонска музика#Прва генерација повоени македонски композитори|првата генерација македонски повоени композитори]].
 
За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен докторат на Географското здружение од Колумбија, [[САД]], во 1955 година.

Прегледник