Разлика помеѓу преработките на „Папа Инокентиј VII“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Обичајно име, replaced: Големата шизма → Големиот раскол
с (Стилска исправка, replaced: бил римски → — римски, '''Папа → ''', Никулец за папа → папа-никулец, )( → ;)
с (→‎top: Обичајно име, replaced: Големата шизма → Големиот раскол)
 
other = Инокентиј (појаснување)
}}
'''Инокентиј VII''' ([[лат.]] Innocentius PP. VII; околу [[1336]] - [[6 ноември]] [[1406]]) — римски [[папа]] од [[17 октомври]] [[1404]] до [[6 ноември]] [[1406]]. Тој бил [[кардинал]] и архиепископ на [[Равена]]. Негвото двегодишно папство не сменило нипшто во однос на позицијата на [[Римокатоличка црква|ринокатоличката црква]] по прашањето на [[ГолематаГолемиот шизмараскол|шизмата]]. Во тоа време во Рим се појавил хуманистот Џанфранческо Поџио Бачолини, кој станал секретар на папата.
 
== Наводи ==

Прегледник