Разлика помеѓу преработките на „Адонис“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Потекло на култот: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎Култови на мистерија: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎Потекло на култот: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
 
=== Потекло на култот ===
Адонис сигурно во голем дел бил базиранзаснован на Тамуз. Неговото име е семитичко, варијација на зборот „адон“, кој значи „бог“. Сепак, не постои трага за семитско божество директно поврзано со Адонис, и нема трага во семитските јазици за некои специфични [[митологема|митологеми]] поврзани со неговиот грчки [[мит]]; и грчките научници и научниците од [[Блискиот Исток]] ја довеле во прашање оваа поврзаност (Буркерт, стр. 177, забелешка 6, библиографија). Поврзаноста е со [[Месопотамија|месопотамискиот]] пандан на Адонис, Тамуз:
„Жените седат покрај портата, плачејќи за Тамуз, или нудат темјан на Баал на покривите и засадуваат убави растенија. Ова се суштинските карактериситики на легендата за Адонис: која е празнувана на рамни покриви на кои се поставени парчиња од грнчарија посеани со зелен зеленчук кој брзо р’ти, градините на Адонис.... кулминацијата е гласното оплакување на мртвиот бог.“ – Буркерт, стр. 117.
Кога била легендата за Адонис вметната во грчката култура е предмет на расправа. [[Волтер Буркерт]] изразува сомнеж дали Адонис уште од почетокот дошол во [[Грција]] со Афродита.<ref>Burkert 1985, p.&nbsp;17).</ref> „Во Грција“, Буркерт заклучува, „необичната улога на легендата за Адонис е можност за нескротливото изразување на емоциите во строго ограничениот живот на жените, во спротивност со ригорозната наредба на градот и семејството со официјалните фестивали на жените во чест на Деметра“.

Прегледник