Разлика помеѓу преработките на „Наусикаа од долината на ветрот“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
(embed {{Нормативна контрола}} with Wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
}}
 
{{nihongo|'''''Наусикаа од Долината на ветрот'''''|風の谷のナウシカ|Kaze no Tani no Naushika}} е јапонски, пост-апокалиптични аниме филм напишан и режиран од [[Хајао Мијазаки]]. Филмот е базиранзаснован на неговата манга со исто име. Присутни се еколошки теми и кога беше објавен во 1984 година беше претставен од страна на Светскиот фонд за природата. Иако направен пред основањето на [[Студио Џибли]], Наусикаа од Долината на Ветрот се смета за почетокот на студиото и е често вклучена како дел од делата на Џибли, вклучивајќи ја и DVD колекцијата на истото студио. Меѓу многуте освоени награди и признанија, ја освои и наградата Animage Anime Grand Prix во 1984.
 
==Кратка содржина==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Јапонски филмови]]

Прегледник