Координирано универзално време: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: Базиран → Заснован
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: Базиран → Заснован)
'''Координирано универзално време''' или '''UTC'''<ref name=FAQ>National Institute of Standards and Technology [http://www.nist.gov/pml/div688/utcnist.cfm#cut Time and frequency FAQ].</ref> ([[англиски јазик|англиски]]: '''UTC''' - ''Coordinated Universal Time'', фран. ''Temps Universel Coordonné'') е високо прецизно стандардно атомско време, кое приближно го следи универзалното време. БазираноЗасновано е на законите на разни земји во светот односно на [[часовен појас|часовните појаси]], кои се прикажуваат позитивно или негативно во однос на УТЦ. Друго име за ова време е З-време или Зулу-време (го користи армијата на [[САД]], на пример).
 
УТЦ е и системско време кое се користи во многу стадарди на [[Интернет]] и [[светска пајажина|светската пајажина]]. ''Network Time Protocol'' е прилагоден да ги синхронизира часовниците на многу компјутери преку интернет, во однос на УТЦ. УТЦ се користи и во [[воздухопловство]]то, метеролошките станици, летовите, воздушниот сообраќај и картите со цел да не се помеша летното сметање на времето.
* [[Часовен појас]]
* [[Список на часовни појаси]]
* [[Гринич]]
 
 
== Надворешни врски ==
{{Часовни појаси}}
{{Време}}
 
[[Категорија:Часовни појаси]]
 

Прегледник