Разлика помеѓу преработките на „Градска компјутерска мрежа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Имплементација: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎Наводи: Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB)
с (→‎Имплементација: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
 
===== Имплементација =====
 
Некои од технологиите кои се користат со оваа цел се Асинхроните трансверни модули (ATM), FDDI И SMDS. Овие технологии се во процес на "исселување" од страна на Етернет-базиранитезаснованите врски (Метро етернет)во повеќе области. MAN врските помеѓу локалните мрежи се градат без кабел, користејќи микробранови,радио, или инфра-црвени ласерски врски. Многу од компаниите позајмуваат или земаат на лизинг вакви "носачи" бидејќи поставувањето на долги врски со кабел може да чини многу.
 
DQDB, е Метрополитенски мрежен стандард за податочна комуникација. Наведен е во IEEE 802.6 стандардот. Користејќи DQDB, мрежата мозеже да биде дури до 20 милји или 30 километри долга, и да работи со брзина од 34 до 155 Mb/s.

Прегледник