Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Без свои истражувања“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Извори: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎Извори: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
 
 
==Извори==
Истражување што се состои од собирање и организирање на материјалот од постоечките извори во рамките на одредбите на овој и други содржински начела се охрабрува: ова е „истражување базиранозасновано врз извори“ и тоа е клучно за пишување на една енциклопедија. Сепак, внимавајте да не одите подалеку од она што е изразено во изворите или да ги користите на начини во спротивност со намерата на изворот како што е користиње на материјал надвор од контекст. Накратко: '''држете се до изворите'''.
 
'''Ако не можат да се најдат веродостојни независни извори за темата на една статија, Википедија не треба да има една статија за таа тема.'''

Прегледник