Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (Правописна исправка, replaced: протестантизам → протестантство)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
Најголемиот дел од Даулендовата музика е за неговиот сопствен инструмент, лејтата. Тука се вбројуваат неколку книги со музика за соло лејта, [[лејтска песна|лејтски песни]] (за еден глас и лејта), делумни песни со придружба на лејта и неколку дела за конзорциум од [[ножна виола]] и лејта. Неговото најпознато дела е лејтската песна „Течете, солзи мои“ (''Flow My Teares'').
 
Подоцна Дауленд го компонира неговото најпознато инструментално дело, „Солзи“ (''Lachrimae'' или ''Seaven Teares Figured in Seaven Passionate Pavans''), збирка од седум за пет ножни виоли (да гамба) и лејта, секоја од нив базираназаснована на „Течете, солзи мои“. Во своето време ова станало едно од најпознатите конзорциумски дела. Неговата [[павана]], „Древни солзи“ („Lachrymae antiquae“) исто така била меѓу големите хитови на XVII век.
 
Даулендовата музика често се подликува со [[меланхолија]] која била модерна во музиката во тоа време. Тој има компонирано едно конзорциумско дело со наслов ''Semper Dowland, semper dolens'' („Секогаш Дауленд, секогаш тажен“), кој накратко го опишува духот на речиси целиот негов опус.

Прегледник