Разлика помеѓу преработките на „Бројчена анализа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎'''Интерполација, екстраполација и регресија''': Правописна исправка, replaced: бруто домашниот производ → бруто-домашниот производ
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: нумеричките → бројчените)
с (→‎'''Интерполација, екстраполација и регресија''': Правописна исправка, replaced: бруто домашниот производ → бруто-домашниот производ)
'''Интерполација''': забележано е дека температурата варира од 20 степени Целзиусови во 1:00 до 14 степени во 3:00. Со линеарна интерполација на овие податоци се доаѓа до заклучок дека во 2:00 биле 17 степени и 18.5 степени во 1:30.
 
'''Екстраполација''': Ако бруто -домашниот производ на земјата пораснал за 5% годишно и ако биле 100 милијарди денари минатата година, со екстраполација може да се заклучи дека ќе биде 105 милијарди денари оваа година.
 
<gallery>

Прегледник