Рихард Вагнер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 76 бајти ,  пред 2 години
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Додадена категорија using AWB)
[[Податотека:Richard and Cosima Wagner.jpg|мини|десно|Вагнер со сопругата Козима]]
'''Рихард Вагнер''' ({{lang-de|Richard Wagner}}, [[22 мај]] [[1813]] – [[13 февруари]] [[1883]]) — прочуен германски [[музичар]] од времето на [[романтизам|романтизмот]] и иноватор во [[хармонија (музика)|хармонијата]], создавјќи сопствени верзии на ''Gesamtkuntswerk'', драмски композиции во кои сите уметности биле споени во едно. Како човек тој бил подготвен да го жртвува своето семејство и пријателите за каузата на својата [[музика]]. Неговиот [[антисемитизам]] го привлекол вниманието кон идеите за неговата работа како музичар. Во своите творби ги обработувал германските [[митологија|митолошки]] ликови, а внесувал и многу патриотски чувства. Во подоцнежниот период од кариерата, Вагнер ја уживал поддршката од кралот [[Лудвиг II]] од [[Баварија]] и бил во можност да создаде свој театар и фестивал во баварскиот град [[Бајројт]]. Тој ја развил употребата на „[[лајтмотив]]” (главен мотив) како основа на музичката творба. Неговиот прелудиум за трагичната љубов на Тристан и Изолда на светот му донел еден нов вид на хармонија.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
== Опери и музички драми ==
Вагнер, кој работел како [[диригент]] го доживеал првиот успех во 1842 г., во [[Дрезден]] со [[опера]]та „Риенци“„[[Риенци]]“, базирана на новелата од Едвард Булвер-Литон. Една година подоцна, во 1843 г., со „Летечкиот„[[Летечкиот Холанѓанец“Холанѓанец]]“, напишана според легенда запишана од Хајне за Холанѓанецот-дух кој пловел преку морињата, сѐ додека не ја нашол вистинската љубов. „Танхаузер“„[[Танхаузер]]“, во кој се зборува за средновековниот трубадур Танхаузер, била изведена во [[Дрезден]] во 1845 г. Вагнеровата вмешаност во револуцијата од 1848 г. и бегството од Дрезден го довеле до следното драмско дело, „Лоенгрин“„[[Лоенгрин]]“, во [[Вајмар]]. Четирите опери од тетралогијата „Прстенот„[[Прстенот на Нибелунзите“Нибелунзите]]“ - „Рајнско„[[Рајнско злато“злато]]“, „Валкира“„[[Валкира]]“, „Самрак„[[Самрак на боговите“боговите]]“ и „Зигфрид“„[[Зигфрид]]“ се ремек-дела на драмското и музичкото достигнување на Рихард Вагнер. Други негови драмски дела се „Тристан„[[Тристан и Изолда“Изолда]]“, „Нирнбершките„[[Нирнбершките мајстори-пејачи“пејачи]]“, и последното дело, „Парсифал“„[[Парсифал]]“.
 
== Оркестарска музика ==

Прегледник