Прејди на содржината

Ладислав Палфи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.225 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Ладислав Палфи''' (роден во [[Суботица]], [[8 ноември]] [[1924]] година, умрел во [[Скопје]], [[13 февруари]] [[2008]] година) е еден од првите [[пијанисти]] кои ги поставуваат основите на професионалниот [[пијанизам]] во [[Македонија]].
 
==Живопис==
Пијано студирал во [[Загреб]]. Многу рано ја покажал својата музичка дарба, јавно почнал да настапува на седумгодишна возраст. Во Скопје работи уште од 1947 година, каде што настапувал солистички и како придружник. Настапувал во сите поголеми културни центри на бившата [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|СФРЈ]] и во [[Швајцарија]], [[Романија]], [[Грција]], [[Бугарија]] и др., со успех ги претставувал делата на македонските композитори.
 
Исто така се истакнал и како автор на филмска и театарска музика. Од 1948 до 1966 година работи во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] како [[корепетитор]] и музички оформувач на голем број драмски престави. Работел како музички уредник во [[Македонска радиотелевизија|македонското Радио и Телевизија]]. Воедно бил и професор во Вишото музичко училиште во Скопје. Како автор на филмска музика, дебитира во 1951 година, со документарниот филм ''„[[Свилен Конец]]“''.
 
===Филмографија===
*1951: Свилен конец (Музика)
*1954: IV Сојузно падобранско првенство (Избор на музика)
*1954: Македонски тутун (Музика)
*1957: Бунт на куклите (Музика)
*1957: Сонце зад решетки (Музика)
 
== Наводи ==