Разлика помеѓу преработките на „Вавилон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè)
== Историја ==
 
За првпат името Вавилон се споменува во текот на 3000 година п.н.е.. Околу 2200 г. П.н.е. Вавилон бил известен и како храмско место. Во време на царувањето на големиот цар [[Хамурапи]] (1792-1750 г. пр. Хр.) градот добил голема улогa во стариот [[Ориент]]. Тој завладеел со цела [[Месопотамија]] и е познат пред сесè по Кодекс Хамурапи, еден од првите владетели кои се придржувал на закони. (Видете: Вавилонско право). Од тоа време наваму продолжил да биде главен град на Вавилонија, иако за време на 440-годишната доминација од Каситите (1595-1185), градот бил преименуван во Карандиунаш.
Ги изградил Набукодоносор за својата жена, ќерка на Сијаксарс, крал на Медеса. Најраниот запис на Вавилон е обележан со дата и табла, за време на владеењето на Саргон од Акад. Околу 20 век п.н.е. бил окупиран од Аморитите (номадско Семитско племе), преплавувајќи ја Месопотамија од запад.
Првата Вавилонска династија била основана од Субу-абум, но градот-држава немал многу овластувања на околната територија, сè додека не станал главен град на Хамурабиевата империја.

Прегледник