Исток: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 112 бајти ,  пред 1 година
Откажано уредувањето 4318777 на уредникот 89.111.226.171 (разговор)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Отповикано Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Емоџи
(Откажано уредувањето 4318777 на уредникот 89.111.226.171 (разговор))
Ознака: Отповикај
➕♾[[paralelni svijet]][[Податотека:Compass Rose Macedonian East.svg|мини|десно|Исток на компас]]
'''[[Четиридимензионален простор|ωωφγηγγИсток]]Исток''' е правец во [[географија]]та и една од [[Satellite|четирите]] [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[запад]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Исток е правецот во кој [[Земја (планета)|Земјината]] топка се врти околу нејзината оска и насоката од која очигледно изгрева [[Сонце|сонцето]]. Во [[навигација]]та со [[компас]], исток е означен со агол од однос 90°.
 
==Потеклото на збирот „исток“==
5

уредувања

Прегледник