Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 112 бајти ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
с (Undid edits by 89.111.226.171 (talk) to last version by ГП: reverting vandalism)
Ознаки: Отповикај SWViewer [1.4]
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Емоџи Отповикано
➕♾[[paralelni svijet]][[Податотека:Compass Rose Macedonian East.svg|мини|десно|Исток на компас]]
'''Исток[[Четиридимензионален простор|ωωφγηγγИсток]]''' е правец во [[географија]]та и една од [[Satellite|четирите]] [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[запад]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Исток е правецот во кој [[Земја (планета)|Земјината]] топка се врти околу нејзината оска и насоката од која очигледно изгрева [[Сонце|сонцето]]. Во [[навигација]]та со [[компас]], исток е означен со агол од однос 90°.
 
==Потеклото на збирот „исток“==
Анонимен корисник

Прегледник