Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 72 бајти ,  пред 1 година
с
Undid edits by 89.111.226.171 (talk) to last version by ГП: reverting vandalism
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Undid edits by 89.111.226.171 (talk) to last version by ГП: reverting vandalism)
Ознаки: Отповикај SWViewer [1.4]
[[Податотека:Compass Rose Macedonian East.svg|мини|десно|Исток на компас]]
'''[[Четиридимензионален простор|ωωφγηγγИсток]]Исток''' е правец во [[географија]]та и една од четирите [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[запад]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Исток е правецот во кој [[Земја (планета)|Земјината]] топка се врти околу нејзината оска и насоката од која очигледно изгрева [[Сонце|сонцето]]. Во [[навигација]]та со [[компас]], исток е означен со агол од однос 90°.
 
==Потеклото на збирот „исток“==
5

уредувања

Прегледник