Соломонов храм: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати
(Одбиена последната промена (од 37.25.85.195) и ја поврати преработката 3198825 на Raso mk)
с (Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
[[Податотека:Christian-van-adrichom JERVSALEM-et-suburbia-eius detail-solomon-temple 1-1497x1000.jpg|мини|десно|300п|Скица на Храмот на Соломон]]
'''Соломоновиот храм''' ([[хебр.]] בית המקדש), исто така познат и како '''Првиот храм''', е според Танах, првиот еврејски храм во [[Ерусалим]]. Самиот храм ја изразува најголемата фокусна точка на [[јудаизмот]]. Храмот бил завршен во текот на [[10 век п.н.е.]] и подоцна бил разрушен од страна на вавилонците во [[586 п.н.е.]] Потоа, храмот повторно бил изграден кој денес е познат како [[Вториот ерусалимски храм|Вториот храм]].
 
== Подготовка ==
 
Пред својата смрт, цар [[Давид]], татко на [[Соломон]], собрал големо количество на материјал за градбата на храмот и исто така ја закупил и земјата на која требало да се гради.
Во [[Библија|Библијата]]та се разкажува за [[Соломон]], цар на тогашното единствено Израелско царство, како во почетокот на своето царување подготвувал материјали за градбата на храмот кој го нарачал неговиот татко. Според легендата, [[Соломон]] склучил дури и договор со тирскиот цар [[Хирам I]] за добавување на потребните материјали и тоа по пат на море од [[Јафа]] до [[Ерусалим]]. Исто така [[Соломон]] во тоа време ја изградил и водоводната мрежа во градот. Сето тоа според митот е поврзано со постоењето на масонството уште од најрано време.
 
== Градба ==
Според митот, подготовката и започнувањето на изградбата на храмот траела дури три години. Веќе на почетокот на четвртата година од царувањето на [[Соломон]], се започнало со изградбата на храмот и тоа под раководство на феникијците. Од тука е сосема јасно дека самиот храм бил изграден и во феникиски дух. Давид на својот син му оставил доволно злато и сребро со кои да се изгради храмот. Според [[Библија|Библијата]]та станува збор за 100 000 таланти (3000 тона) злато и 1 000 000 таланти (30 000 тона) сребро. [[Библија|Библијата]]разкажуватаразкажува за тоа колку голем број работници и занаетчии е било потребно за да се изгради храмот. Некои од нив не се биле Евреи, туку робови.
Огромни камења, доставени од кариерите под градот биле постепено поставени врз масивните ѕидови, едни врз сè додека целиот објект не биде завршен. Се кажува дека зградате била со димензии: должина 27 метри, ширина 9 метри, висина14 метри.
 
== Пљачки и разрушувања на храмот ==
 
Според [[Библија|Библијата]]та, Храмот на Соломон бил пљачкан неколку патинеколкупати во текот на времето:
 
* Од египетскиот [[фараон]] [[Сисак]] ([[Шишак]])

Прегледник